The Oscar nominations for the 90th annual awards were announced by Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, Calif.
The Oscar nominations for the 90th annual awards were announced by Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, Calif.
Here is the list of 2018 Oscar nominations:
Best Picture:
Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk Get Out Lady Bird Phantom Thread The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Lead Actor:
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name Daniel Day-Lewis, Phantom Thread Daniel Kaluuya, Get Out Gary Oldman, Darkest Hour Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Lead Actress:
Sally Hawkins, The Shape of Water Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie, I, Tonya Saoirse Ronan, Lady Bird Meryl Streep, “The Post”
Director:
Dunkirk, Christopher Nolan Get Out, Jordan Peele Lady Bird, Greta Gerwig Phantom Thread, Paul Thomas Anderson The Shape of Water, Guillermo del Toro
Animated Feature:
The Boss Baby, Tom McGrath, Ramsey Ann Naito The Breadwinner, Nora Twomey, Anthony Leo Coco, Lee Unkrich, Darla K. Anderson Ferdinand, Carlos Saldanha Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman
Animated Short:
Dear Basketball, Glen Keane, Kobe Bryant Garden Party, Victor Caire, Gabriel Grapperon Lou,” Dave Mullins, Dana Murray Negative Space, Max Porter, Ru Kuwahata Revolting Rhymes, Jakob Schuh, Jan Lachauer
Adapted Screenplay:
Call Me by Your Name, James Ivory The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber Logan, Scott Frank & James Mangold and Michael Green Molly’s Game, Aaron Sorkin Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees
Original Screenplay:
The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani Get Out, Jordan Peele Lady Bird, Greta Gerwig The Shape of Water, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh
Cinematography:
Blade Runner 2049, Roger Deakins Darkest Hour, Bruno Delbonnel Dunkirk, Hoyte van Hoytema Mudbound,” Rachel Morrison The Shape of Water, Dan Laustsen
Best Documentary Feature:
Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman Faces Places, JR, Agnès Varda, Rosalie Varda Icarus, Bryan Fogel, Dan Cogan Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen Strong Island, Yance Ford, Joslyn Barnes
Visual Effects:
Blade Runner 2049, John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer Guardians of the Galaxy Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist
Best Documentary Short Subject:
Edith+Eddie,”Laura Checkoway, Thomas Lee Wright Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon Knife Skills, Thomas Lennon Traffic Stop, Kate Davis, David Heilbroner
Best Live Action Short Film:
DeKalb Elementary, Reed Van Dyk The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson My Nephew Emmett, Kevin Wilson, Jr. The Silent Child, Chris Overton, Rachel Shenton Watu Wote/All of Us, Katja Benrath, Tobias Rosen
Best Foreign Language Film:
A Fantastic Woman (Chile) The Insult (Lebanon) Loveless (Russia) On Body and Soul (Hungary) The Square (Sweden)
Film Editing:
Baby Driver, Jonathan Amos, Paul Machliss Dunkirk,” Lee Smith I, Tonya,” Tatiana S. Riegel The Shape of Water, Sidney Wolinsky Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory
Sound Editing:
Baby Driver, Julian Slater Blade Runner 2049, Mark Mangini, Theo Green Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King The Shape of Water,”Nathan Robitaille, Nelson Ferreira Star Wars: The Last Jedi,Ren Klyce, Matthew Wood
Sound Mixing:
Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin Blade Runner 2049, Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo The Shape of Water, Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern Star Wars: The Last Jedi,”Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick
Production Design:
Beauty and the Beast, Sarah Greenwood; Katie Spencer Blade Runner 2049, Dennis Gassner, Alessandra Querzola Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis The Shape of Water, Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
Original Score:
Dunkirk, Hans Zimmer Phantom Thread,Jonny Greenwood The Shape of Water, Alexandre Desplat Star Wars: The Last Jedi, John Williams Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell
Original Song:
Mighty River from Mudbound, Mary J. Blige Mystery of Love from Call Me by Your Name, Sufjan Stevens Remember Me from Coco, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez Stand Up for Something” from Marshall, Diane Warren, Common This Is Me” from The Greatest Showman,Benj Pasek, Justin Paul
Makeup and Hair:
Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick Victoria and Abdul, Daniel Phillips and Lou Sheppard Wonder,” Arjen Tuiten
Costume Design:
Beauty and the Beast, Jacqueline Durran Darkest Hour,”Jacqueline Durran Phantom Thread, Mark Bridges The Shape of Water, Luis Sequeira Victoria and Abdul, Consolata Boyle
Your support to NYOOOZ will help us to continue create and publish news for and from smaller cities, which also need equal voice as much as citizens living in bigger cities have through mainstream media organizations.